Sprawozdania dotyczące opakowań
Dokumentacje
Sprawozdania
Usługi
W ramach usługi jesteśmy w stanie wykonać dla Państwa sprawozdawczość dotyczącą gospodarki opakowaniowej realizowanej podczas prowadzenia działalności gospodarczej.
Do tej pory przedsiębiorcy realizujący swoje obowiązki w zakresie gospodarki opakowaniowej oraz wprowadzanych na rynek produktów w opakowaniach (sprawozdanie OPAK-1, OPAK-2, OPAK-3, OŚ-OP1) wszystkie sprawozdania musieli wypełniać osobno na odrębnych formularzach. Od roku 2015 sprawozdawczość odbywa się za pośrednictwem zbiorczego formularza wynikającego z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 10 lutego 2016 r. w sprawie wzoru formularza sprawozdania za rok 2015 i za rok 2016 (Dz. U. 2016 poz. 182). Nowe sprawozdanie zbiorcze należy złożyć w przypadku:
- Wytwarzania opakowań (poprzednio sprawozdanie OPAK-1),
- Importowania opakowań lub dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia opakowań (poprzednio sprawozdanie OPAK-2),
- Eksportu opakowań lub dokonania wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań (poprzednio sprawozdanie OPAK-3),
- Wprowadzania produktów w opakowaniach na rynek krajowy (poprzednio sprawozdanie OŚ-OP1),
- Będąc organizacją odzysku.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami tj. ustawą z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. poz. 888) przedsiębiorcy, którzy nie wprowadzili w danym roku kalendarzowym do obrotu produktów w opakowaniach o łącznej masie tych opakowań nieprzekraczającej 1 Mg, nie dotyczą ich przepisy ww. ustawy dotyczące opłaty produktowej. Zwolnienie z tej opłaty stanowi pomoc de minimis otrzymaną za pośrednictwem złożonego wniosku.
Dodatkowym obowiązkiem przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach według ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 888) jest obowiązek prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych.
Zgodnie ustawą obowiązek ten może być wykonywany samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku opakowań.
W przypadku samodzielnego wykonywania obowiązku wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach przeznacza na ten cel lub wpłaca na rachunek Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) co najmniej 2% wartości netto opakowań wprowadzonych na rynek w poprzednim roku kalendarzowym.
W przypadku przekazania tego obowiązku organizacji odzysku opakowań wszelkie szczegóły finansowe związane z prowadzeniem publicznych kampanii edukacyjnych określa umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcą wprowadzającym produkty w opakowaniach a organizacją odzysku opakowań.
Prowadzący organizacje odzysku opakowań jest zobowiązany do przeznaczenia na publiczne kampanie edukacyjne co najmniej 5% przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym z tytułu przejęcia obowiązków przedsiębiorców w zakresie uiszczania opłaty produktowej. Wprowadzający produkty w opakowaniach oraz organizacje odzysku opakowań składają sprawozdanie o wysokości środków przeznaczonych na publiczne kampanie edukacyjne w ramach rocznego sprawozdania zbiorczego.
Przedsiębiorca mający zamiar rozpocząć działalność, której częścią będzie wytwarzanie, import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie produktów w opakowaniach lub produktów, o których mowa powyżej, jest zobowiązany zawiadomić o tym fakcie marszałka województwa odpowiedniego do miejsca prowadzenia działalności w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia.
Należy pamiętać, że powyższe przepisy nie dotyczą przedsiębiorców, którzy eksportują lub dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy produktów lub produktów w opakowaniach, wcześniej wprowadzonych na terytorium kraju w drodze importu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia.
Termin wykonania wymaganej sprawozdawczości dotyczącej opakowań i produktów w opakowaniach wyznaczony został na 15 marca każdego roku za poprzedni rok kalendarzowy. Sprawozdawczość składana jest raz w roku