Myjnie samochodowe, które w trakcie prowadzonej przez siebie działalności odprowadzają
do urządzeń kanalizacyjnych należących do innych podmiotów ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego, mają obowiązek uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Pozwolenie to jest wymagane, w celu zagwarantowania odpowiedniego składu jakościowego ścieków i ochrony zasobów wodnych poprzez zapobieganie szkodliwemu wpływowi tych substancji
na środowisko.
Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego dla myjni samochodowej obejmuje procedurę urzędową prowadzoną przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Przede wszystkim, podmiot eksploatujący myjnię musi wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód do Zarządu Zlewni odpowiedniego dla miejsca zrzutu ścieków generowanych w trakcie procesu mycia pojazdów. Wniosek ten powinien zawierać szczegółowe dane dotyczące rodzaju instalacji stosowanych w myjni, rodzaju substancji zawartych w odprowadzanych ściekach oraz środków technicznych i organizacyjnych mających na celu minimalizację wpływu instalacji na środowisko. Wszystkie wymienione wyżej informacje powinny znaleźć się w operacie wodnoprawnym, stanowiącym załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego.
Po złożeniu wniosku wraz z operatem wodnoprawnym, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przeprowadza ocenę zgodności dokumentów pod kątem formalnym oraz merytorycznym. Stąd ważne jest przygotowanie materiałów w sposób profesjonalny tak, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się dodatkowych wezwań do uzupełnienia dokumentacji, co w znacznym stopniu wpłynie na czas trwania procedury urzędowej.
Po przeprowadzeniu całości procedury wydawane jest na rzecz wnioskodawcy pozwolenie wodnoprawne. W zakresie odprowadzania ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego do urządzeń kanalizacyjnych należących do odrębnych podmiotów jest ono wydawane na okres 4 lat.
Ważne jest, aby myjnie samochodowe przestrzegały warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, regularnie monitorowały jakość odprowadzanych ścieków oraz prowadziły konserwację sieci kanalizacyjnej, a także urządzeń podczyszczających ścieki.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, w ramach swoich obowiązków, prowadzi przeglądy wydanych pozwoleń wodnoprawnych. Brak spełniania określonych w nich warunków może skutkować wygaszeniem obowiązujących pozwoleń lub odmową wydania nowego pozwolenia wodnoprawnego.
Jeśli chcesz wystąpić z wnioskiem o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe do urządzeń kanalizacyjnych należących do innych podmiotów, zachęcamy do kontaktu. Zajmujemy się profesjonalnym przygotowaniem operatu wodnoprawnego oraz wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego.