Lakiernia (np. ściana lakiernicza, kabina lakiernicza, komora lakiernicza, stanowisko lakiernicze, pomieszczenie lakiernicze itp.) jest instalacją, której eksploatacja wymaga uregulowania stanu formalno-prawnego w zakresie emisji zanieczyszczeń odprowadzanych do atmosfery.
Obowiązkiem użytkownika lakierni jest dokonanie zgłoszenia instalacji lub uzyskanie pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza.
O wyborze właściwej procedury decyduje ilość zużywanych preparatów malarsko-lakierniczych. Kryterium progowym jest 1 tona zużywanych preparatów (podkłady, farby, lakiery, rozcieńczalniki itp.) w ciągu roku.
Zużycie przekraczające 1 tonę/rok skutkuje koniecznością uzyskania pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza.
Pozwolenie jest wydawane maksymalnie na 10 lat na podstawie wniosku, którego częścią składową jest komputerowe modelowanie rozprzestrzeniania zanieczyszczeń w powietrzu.
Konsekwencje braku legalizacji emisji zanieczyszczeń z lakierni:
Wojewódzki inspektor ochrony środowiska może wstrzymać w drodze decyzji użytkowanie instalacji;
Podmiot korzystający ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska o 500% za wprowadzanie do powietrza gazów lub pyłów.
Zachęcamy do kontaktu – bezpłatnie określimy jakie obowiązki dotyczą eksploatowanej przez Państwa instalacji oraz sprawnie pomożemy w ich legalizacji.