...

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla stacji paliw

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla stacji paliw

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. dotyczące przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko zawiera wykaz przedsięwzięć przed których realizacją wymagane jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach ich realizacji.
Do takich przedsięwzięć zgodnie z §3 pkt. 34 oraz pkt. 35 rozporządzenia, należą:
34) instalacje do dystrybucji:
a) ropy naftowej,
b) produktów naftowych,
(…)
35) instalacje do podziemnego magazynowania:
a) ropy naftowej,
b) produktów naftowych,
(…)
Analizując powyższe, należy pamiętać, że przystępując do realizacji inwestycji związanej z dystrybucją
i magazynowaniem wymienionych paliw (np. stacja paliw), konieczne jest uzyskanie decyzji
o środowiskowych uwarunkowaniach dla takiego przedsięwzięcia.
Z ww. wymogu wyłączone są stacje paliw gazu płynnego i sprężonego oraz instalacje do magazynowania paliw wykorzystywanych na potrzeby gospodarstw domowych, zbiorniki na gaz płynny o łącznej pojemności nie większej niż 20 m3 oraz zbiorniki na olej o łącznej pojemności nie większej niż 3 m3.
Co do zasady, w związku z zapisami Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. 2019 poz. 1839) realizacja powyższej inwestycji wymaga konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach a procedura w fazie początkowej rozpatrywana jest na podstawie karty informacyjnej przedsięwzięcia – jako że wywodzi się ona z katalogu przedsięwzięć zawartych w §3 cyt. rozporządzenia (przedsięwzięcia potencjalnie znacząco oddziałujące na środowisko).

Organ prowadzący procedurę na etapie weryfikacji złożonych materiałów oraz po zaopiniowaniu karty informacyjnej przedsięwzięcia przez organy opiniujące tj. Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Państwową Powiatową Inspekcje Sanitarną, ma prawo nałożyć na wnioskodawcę obowiązek przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko na podstawie przedłożonego raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko – zazwyczaj ze względu na chęć weryfikacji braku przekraczania dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w atmosferze, braku przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu lub bardziej rozbudowanej analizy przyrodniczej terenu inwestycyjnego. Weryfikacja taka odbywa się za pomocą wykonanych obliczeń modelowania ww. zakresów za pomocą oprogramowania komputerowego (zakres ten jest obowiązkowy w przypadku raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko) a także inwentaryzacji specjalisty w terenie.
W związku z powyższym często sugerujemy naszym klientom wykonanie karty rozszerzonej o te wszystkie lub wybrane (zależnie od indywidualnych uwarunkować) elementy raportu. Taka strategia minimalizuje ryzyko nałożenia przez organ obowiązku raportowego. Oczywiście nie znaczy to, że nie zostanie on nałożony – tutaj zawsze decyduje urząd.

Dodatkowo art. 59 ust. 1 pkt. 2 Ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko stanowi, że przeprowadzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko wymagają realizacja następujących planowanych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko:
2) planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, jeżeli obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, został stwierdzony na podstawie art. 63 ust. 1 albo jeżeli o jej przeprowadzenie wystąpi podmiot planujący podjęcie realizacji przedsięwzięcia lokalizowanego na obszarach objętych formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.

Daje to możliwość rozpoczęcia procedury uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji w oparciu o raport, w przypadku ww. form ochrony przyrody od początku procedury bez konieczności wcześniejszego przedkładania karty informacyjnej przedsięwzięcia (o ile zawnioskuje o to inwestor).
Planując realizację stacji paliw oprócz wymogów środowiskowych należy projektować ją w sposób zgodny z wytycznymi Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 24 lipca 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, bazy i stacje gazu płynnego, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.
W ramach naszej działalności pomagamy klientom w przejściu procedury uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji. Jesteśmy w stanie podpowiedzieć w jaki sposób rozpocząć procedurę na danym terenie aby jak najbardziej skrócić czas oczekiwania na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla stacji paliw.

Zachęcamy do kontaktu. 


Scroll to Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.